top of page
  • joannadiakow

Rozwój handlu mobilnego: statystyki i trendy

Urządzenia mobilne zmieniły sposób, w jaki robimy zakupy online, sprawiając, że handel elektroniczny stał się dostępny dla większej liczby osób. W ostatnich latach mobilny handel elektroniczny odnotował znaczny wzrost popularności. W tym artykule zbadamy statystyki i trendy, które przyczyniły się do wzrostu mobilnego handlu elektronicznego.


Statystyki mobilnego handlu elektronicznego

Według raportu Statista, światowa sprzedaż mobilnego e-commerce ma osiągnąć 3,56 biliona dolarów do 2021 roku, w porównaniu do 1,36 biliona dolarów w 2017 roku. Badanie wykazało również, że w pierwszym kwartale 2021 r. około 54,8% całego ruchu w sieci pochodziło z urządzeń mobilnych, co pokazuje rosnące znaczenie posiadania witryny e-commerce zoptymalizowanej pod kątem urządzeń mobilnych.

W osobnym raporcie Google ponad 60% kupujących online w USA korzysta z urządzeń mobilnych do wyszukiwania informacji o produktach i recenzji przed dokonaniem zakupu. W raporcie stwierdzono również, że mobilny handel elektroniczny stanowi obecnie 34% wszystkich transakcji e-commerce, co wskazuje na rosnącą tendencję do kupowania produktów na urządzeniach mobilnych.


Trendy w mobilnym handlu elektronicznym

Projektowanie z myślą o urządzeniach mobilnych

Ponieważ większość ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych, firmy traktują obecnie priorytetowo projektowanie mobilne podczas tworzenia witryn e-commerce. Oznacza to projektowanie stron internetowych z myślą o użytkownikach mobilnych, ułatwiając im nawigację, wyszukiwanie i zakup produktów.

Elementy projektu, takie jak responsywny design, przyciski przyjazne dla kciuka i łatwy do odczytania tekst, są niezbędnymi składnikami projektowania mobilnego.


Chatboty i wirtualni asystenci

Chatboty i wirtualni asystenci stają się coraz bardziej popularni w mobilnym handlu elektronicznym. Zapewniają one natychmiastowe wsparcie i spersonalizowane rekomendacje, czyniąc zakupy przyjemniejszymi dla klientów.

Chatboty mogą być wykorzystywane do różnych celów, takich jak pomoc klientom w znalezieniu odpowiedniego produktu, odpowiadanie na często zadawane pytania i pomoc w procesie płatności.


Płatności mobilne

Wzrost popularności płatności mobilnych pomógł napędzić rozwój mobilnego handlu elektronicznego. Płatności mobilne zapewniają klientom szybki i łatwy sposób zakupu produktów na urządzeniach mobilnych bez konieczności wprowadzania danych karty kredytowej.

Opcje płatności mobilnych, takie jak Apple Pay, Google Wallet i PayPal, stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, a coraz więcej witryn e-commerce oferuje je jako opcje płatności.


Handel społecznościowy

Platformy mediów społecznościowych stały się istotną częścią mobilnego handlu elektronicznego. Handel społecznościowy pozwala firmom sprzedawać produkty bezpośrednio konsumentom za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, takich jak Instagram i Facebook.

Integracja funkcji handlu elektronicznego na platformach mediów społecznościowych ułatwiła konsumentom odkrywanie i kupowanie produktów bez opuszczania aplikacji.

Podsumowując, mobilny e-commerce wciąż się rozwija i ewoluuje, a nowe technologie i trendy pojawiają się regularnie. Firmy muszą dostosować się do tych zmian i nadać priorytet projektowaniu mobilnemu, chatbotom, płatnościom mobilnym i handlowi społecznościowemu, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku mobilnego handlu elektronicznego. W ten sposób firmy mogą wykorzystać rosnący rynek klientów mobilnych i zwiększyć swoją sprzedaż online.

Jeśli chcesz wyprzedzić konkurencję i zaoferować wciągające i angażujące doświadczenie zakupowe, SOLD! - jest niezbędnym dodatkiem do zestawu narzędzi e-commerce.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page